PREMIERA SPEKTAKLU "DEKALOG" W TBILISI

na podstawie cyklu "Dekalog" Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza

premiera 9. 11. 2019 r. Royal District Theatre, Tbilisi, Gruzja

reżyseria | scenografia | światło: Wojciech Faruga

adaptacja i dramaturgia: Davit Gabunia

muzyka: Joanna Halszka Sokołowska

kostiumy: Keti Nadibaidze

foto: Magda Hueckel

występują: Sandro Samkharadze | Giorgi Sharvashidze | Giorgi Kikvidze | Nata Murvanidze | Nani Chikvinidze | Zaal Chikobava | Paata Inauri | Kato Kalatozishvili | Magda Lebanidze | Ioseb Khvedelidze

Emisja pierwszej części telewizyjnego cyklu Kieślowskiego i Piesiewicza odbyła się 10 grudnia 1989 roku. Premiera spektaklu w reżyserii Wojciech Farugi odbywa się praktycznie dokładnie 30 lat później. Kieślowski snuł refleksję nad aktualnością i znaczeniem uniwersalnych wartości chrześcijańskich w epoce schyłku PRL-u, spektakl Farugi i Gabuni ma sprawdzić ich aktualność dzisiaj.

Spektakl nie jest wystawieniem wszystkich 10 części cyklu, ale praca dramaturga i reżysera polegała na wybraniu najbardziej interesujących w kontekście współczesności problemów i wątków. Gruzja tak jak Polska jest krajem, gdzie dziedzictwo chrześcijańskie i odciśnięte piętno komunizmu do dziś są ważnym elementem debaty publicznej. Wydaje się, że doświadczenia polskie i gruzińskie (Polski jako członka bloku państw socjalistycznych i Gruzji jako byłej republiki ZSRR) są zbliżone, a sposób konstruowania sensów i znaczeń w spektaklach teatralnych podobny - jednak niuanse kulturowe odgrywają tu znaczącą rolę. By promować polską kulturę poprzez realizację spektaklu, który na stałe wejdzie do repertuaru Royal District Theatre, konieczne było wniknięcie w tkankę gruzińskiego teatru, zrozumienie jego tradycji i nawiązanie dialogu z publicznością.

Realizacja tej koprodukcji jest kolejnym spektaklem zrealizowanym przez ASSITEJ Polska w Tbilisi. W 2017 roku Wojciech Faruga wyreżyserował w Marjanishvili State Drama Theatre spektakl “Prawy, lewy na obcasie” wg tekstu Sebastiana Majewskiego. Spektakl został zaprezentowany na Tbilisi International Festival of Theatre i spotkał się z pozytywnym przyjęciem widowni i krytyków. Rozmowy dotyczące współpracy Wojciech Farugi z royal District Theatre rozpoczęły się od prezentacji jego telewizyjnego spektaklu pt “Walentyna” w ramach promocji polskiej współczesnej dramaturgii i wydania gruzińskiej antologii współczesnego polskiego dramatu pt “Między nami dobrze jest” w listopadzie 2018 roku.

obsługa prawna wydarzenia: Łukasz Gil

Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty”

FAF5821B-54D9-4042-AA47-1AC62A0EB861.jpg
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now