
Ogólnopolski Konkurs Dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek
Nasz Ośrodek jako pierwszy w Polsce zainteresował się sztukami teatralnymi, których autorami byli młodzi ludzie. Co dwa lata od 1984 r. organizujemy Ogólnopolski Konkurs Dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek "Szukamy Polskiego Szekspira". Laureaci uczestniczą w warsztatach dramaturgicznych, organizowanych podczas letnich obozów teatralnych. Wykładowcami są cenieni dramatopisarze i scenarzyści. Młodzi autorzy i autorki w praktyce uczą się jak pisać dla teatru. Wiele z nich miało również okazję uczestniczyć w Międzynarodowych Warsztatach Dramaturgicznych”Interplay”, wiele też miało szansę zobaczyć sceniczne realizacje fragmentów swych sztuk w wykonaniu Ogniska Teatralnego.
W 2013 roku do „Polskich Szekspirów” dołączyli „Młodzi Tłumacze” czyli konkurs dla młodych tłumaczy literatury polskiej wywodzących się ze środowisk polonijnych.
LAUREACI XVIII edycji KONKURSU (2021)
Jury XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dla Młodych Dramatopisarzy i Dramatopisarek „Szukamy Polskiego Szekspira” w składzie: Adam Biernacki, Magdalena Fertacz, Daria Sobik postanowiło przyznać następujące nagrody:
W kategorii dziecięcej (12-15 lat):
II nagrodę „za niezwykłą czułość i wrażliwość w tworzeniu pełnokrwistej postaci scenicznej” przyznano za sztukę Listy z Anzio Dawidowi Sobkiewiczowi
III nagrodę za „pełną humoru dziecięcą wizję świata postapokalipsy” sztukę Planeta ciszy przyznano Klarze Straszak
Wyróżnienie za „robiący wrażenie wiedzą historyczną i sprawnością językową” tekst Bo tak serce kazało otrzymuje Blanka Ciborowska
W kategorii młodzieżowej (16-21 lat):
I nagrodę za „dojmujące świadectwo wielu pokoleń kobiet, w którym osobiste staje się uniwersalne, za wrażliwość poetycką, szczerość i autentyczność” w sztuce I lubię z Toba tańczyć otrzymuje Małgorzata Czerwień.
II nagrodę za „twórcze zderzenie poetyckiego języka, przenikliwej analizy społeczno –politycznej i bezkompromisowo osobistego doświadczania świata” w sztuce Unmuted otrzymuje Błażej Szymański
III nagrodę „za wysokie umiejętności storytellingu, językową spójność i ponadprzeciętne posługiwanie się metaforą” w sztuce Kluczenie otrzymuje Karolina Zdunek
MASTERCLASSY XVIII edycji Konkursu
Maria Wojtyszko - scenarzystka, dramatopisarka i dramaturg. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, scenariopisarstwo w Łódzkiej Szkole Filmowej i reżyserię fabularną w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Uczyła się też w Szkole Dramatu przy Laboratorium Dramatu. Jest autorką scenariuszy do seriali telewizyjnych i krótkich filmów. Warsztat szlifuje uczestnicząc w międzynarodowych warsztatach, takich jak Midpoint, Passion to Market, czy Films For Kids Pro.
W roku 2006 zdobyła nagrodę Teatru Starego i miesięcznika „Dialog” za dramat Macica, który miał swoją polską premierę w Teatrze im. S. Żeromskiego w Kielcach. Sztuka została wystawiona również w teatrach Lofft w Lipsku, Brett w Wiedniu i w teatrze Akademii Teatralnej w Brnie.
Dla dorosłych napisała również western muzyczny Koniec Świata w Deer’s Hill City wystawiony w 2015 roku w teatrze Norwida w Jeleniej Górze oraz Cizi Jazyk (Język Obcy), który miał prapremierę w roku 2017 w praskim teatrze X10.
W 2010 roku otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie organizowanym przez poznańskie Centrum Sztuki Dziecka za sztukę Pierwszy Człowiek Świata. Dramat został wystawiony w katowickim teatrze Rawa w 2015 roku. Jest autorką sztuk dla dzieci takich jak Pacan - historia o miłości, Mika sull on janonen? napisana na zamówienie i zrealizowana w fińskim Teatteri Mukamas, Królewna Logorea i Niedźwiedź wystawiona w teatrze Guliwer w Warszawie, Gniazdo grane w Teatrze im. A. Fredry w Gnieźnie, Sprzedawcy Bajek w teatrze Polskim w Bydgoszczy.
Jako autorka adaptacji scenicznych i dramaturg pracowała między innymi przy Smutnej Królewnie Michała Walczaka, Koziołku Matołku Kornela Makuszyńskiego, Momo Michaela Ende, Peer Gyncie Henrika Ibsena, Madame Antoniego Libery i Wakacjach Mikołajka według Rene Goscinnego.
Od 2012 kierowniczka literacka Wrocławskiego Teatru Lalek. Jej sztuka SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie, wyreżyserowana została w tym teatrze przez Jakuba Kroftę w 2014, a spektakl zdobył główną nagrodę w 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Również dla wrocławskiego teatru powstał dramat Piekło-Niebo, który został doceniony nagrodą za najlepszy tekst dramatyczny w 23. Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz jako pierwszy w historii tekst dla dzieci znalazł się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Za sztukę autorka otrzymała również nagrodę Festiwalu Małych Prapremier i Wrocławską Nagrodę Teatralną.
Bez oporów pisze skecze kabaretowe, piosenki i krótkie opowiadania (Zwierzątko nagrodzone w konkursie Szaloma Asza, Wracanie wyróżnione w konkursie Uniwersytetu Gdańskiego). Zdarzyło jej się również stworzyć komiks opublikowany w Krytyce Politycznej, słuchowisko radiowe Mateusz w piekle oraz reżyserować film instruktażowy dla młodych matek na temat karmienia piersią.
masterclass z Marią Wojtyszko tu: https://www.vod.teatrpolski.pl/wideo/maria-wojtyszko-masterclass-ogolnopolski
Julia Holewińska - dramatopisarka i dramaturżka, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej. Autorka następujących dramatów: Katyń. Teoria barw, (reż. Wojciech Faruga), Turyści, Granice (reż. Bartek Frąckowiak, Teatr Polski w Bydgoszczy, 2016), Kalkstein/Czarne Słońce (reż. Joanna Grabowiecka, Teatr im. Solskiego w Tarnowie/ Teatr Łaźnia Nowa 2015), Good Night Cowboy (reż. Kuba Kowalski Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr WARSawy, 2015), Dolce Vita (reż. Kuba Kowalski, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, 2014), Krzywicka/krew (finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2013, Teatr Polskiego Radio, reż. Dobrosława Bałazay, Alina Moś-Kerger, Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy, 2016), Ziemia niczyja (reż. Frank Heuel, prem. Fringe Ensamble, Bonn 2012, Teatr Powszechny w Warszawie 2013), Ciała obce (reż. Kuba Kowalski, Teatr Wybrzeże 2012; Paweł Wodziński, Teatr Polskiego Radio 2011; Lianne O’Shea, Project Art. Centre, Dublin 2013), Rewolucja balonowa (reż. Sławomir Batyra, Teatr Powszechny w Warszawie 2011; John Currivan, Theatre Upstairs, Dublin 2013, Alina Moś-Kerger, Teatr im. Osterwy w Gorzowie 2014), 12/70 (reż. Thomas Sauerteig, Sala Beckett, Barcelona 2011; Stefanie Hoster, Deutschlandradio 2013) Zina, Wodewil.
Jest także autorką sztuk dla dzieci: Skarpety i papiloty (reż. Tomasz Man, Wrocławski Teatr Lalek, 2013, Robert Drobniuch, Teatr Maska w Rzeszowie, 2016, wydanie książkowe Tashka 2013), Akademia Pani Beksy (reż. Robert Drobniuch, Teatr im. Kubuś w Kielcach, 2017).
Jako dramaturżka i autorka adaptacji pracowała przy m.in: Kotce na rozpalonym, blaszanym dachu (Teatr Polski w Poznaniu, 2011), Wichrowych Wzgórzach (Teatr Studio, 2012), Życie jest snem (Teatr Wybrzeże, 2013), Mizantropie (Teatr Polski w Poznaniu, 2014), Pani Bovary (Teatr im. Osterwy w Lublinie, 2015), Diabeł i tabliczka czekolady (Teatr im. Osterwy w Lublinie).
Jej sztuki przetłumaczone zostały na angielski, rosyjski, niemiecki, hiszpański, rumuński, włoski, czeski, japoński, ukraiński, słowacki, szwedzki i kataloński.
Publikowała m.in. w „Dialogu", „Teatrze", „Kontekstach", "Tygodniku Powszechnym", „Dwutygodniku".
W 2010 roku za sztukę Ciała obce otrzymała Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, w 2012 roku ta sama sztuka znalazła się w finale konkursu Stückemarkt, zaś słuchowisko na podstawie Ciał obcych zdobyło brązowy medal w konkursie Prix Europa. Ciała obce znalazły się też w finale Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W 2013 roku Ciała obce ukazały się w amerykańskiej antologii (A) Pollonia. W tym samym roku odbyła się prezentacja Ciał obcych w New York Theatre Workshop (reż. David Schweizer).
Jest wykładowczynią w Akademii Teatralnej. W 2019 roku wyreżyserowała spektakl Hiroshima/Love w Biennale Warszawa
masterclass z Julią Holewińską tutaj: https://www.vod.teatrpolski.pl/wideo/julia-holewinska-masterclass-ogolnopolsk/publiczne
Davit Gabunia: absolwent Państwowego Uniwersytetu Ilii Chavchavadze w Tbilisi (Wydział Języka Angielskiego i Literatury), Państwowego Uniwersytetu w Tbilisi (Wydział Socjologii i Politologii, Gender Studies), Ilia State University (Komparatystyka na wydziale Sztuki i Nauki). Redaktor i tłumacz tekstów z języka angielskiego i szwedzkiego (Wydawnictwo Bakur Sulakauri), scenarzysta i producent telewizyjny (talk show analityczny RED ZONE, serial “Sztuczne Oddychanie” – 48 odcinków), koordynator międzynarodowych programów edukacyjnych i projektów medialnych (Women’s NGO Taso Foundation, Gruziński Dom Pisarza), kierownik literacki i głównych dramaturg w Royal District Theatre (Tbilisi). Współpracował z Polskim Ośrodkiem ASSITEJ przy międzynarodowych produkcjach teatralnych „Prawy lewy na obcasie”, „Dekalog”, „Serce Chopina” jako dramaturg i autor adaptacji.
Opublikował w kraju i za granicą (Niemcy) sztuki teatralne i utwory literackie, za które zdobył m.in.: DURUJI Theatre Award za najlepszą nową sztukę gruzińską, Nagrodę Literacką SABA za najlepszy dramat gruziński.
Jest tłumaczem na j. gruziński m. in. książek z serii “Harry Potter”, podręczników sztuki teatralnej, literatury pięknej, oraz tłumaczem i autorem adaptacji sztuk teatralnych m.in. takich autorów jak August Strindberg, William Shakespeare, Lars Noren, Rainer Werner Fassbinder, Ferdinand Bruckner, Brian Friel, Mark Ravenhill.
masterclass z Davitem Gabunią tutaj: https://www.vod.teatrpolski.pl/wideo/davit-gabunia-masterclass/publiczne
Laureaci XVII edycji Konkursu (2018 r.)
I miejsce - Andrzej Tietz, „Made In China”
II miejsce – Małgorzata Czerwień, „Herb zgniła pietruszka, czyli o dobrym sercu i szczerej miłości z pietruszką w tle”
III miejsce - Maria Gustowska, „Reality(show)”
wyróżnienie: Andrzej Tietz, „Rock’n’robot”
Laureaci XVI edycji (2016 r.):
1) w kategorii wiekowej 16 - 21 lat przyznano:
I nagrodę ex aequo sztukom: "Dzień ojca" Barbary Michalczyk i "Którędy na biegun" Karoliny I. Kalety
II nagrodę sztuce "Milorda Ćwieka Przypadki" Justyny Choroszczak
III nagrodę ex aequo sztukom: "Astronom" Lidii Karbowskiej i "Stowarzyszenie Niegrzecznych Dżentelmenów" Justyny Choroszczak
wyróżnienia sztukom: "Strach ma wielkie... zęby" Karoliny I. Kalety, "Torba" Karoliny I. Kalety, "Pestki w Wielkim Jabłku" Kamila Kwiecińskiego
2) w kategorii wiekowej 12-15 lat:
wyróżnienia sztukom: "Oktopa" Małgorzaty Czerwień, "Jaś i Małgosia - historia prawdziwa" Joanny Puławskiej i Dominiki Krzysztofik